Ferenc Jzsef
ht ki ms, mint a csszr...
lete [szerkeszts]
Ferenc Jzsef fherceg desapja Habsburg-Lotharingiai Ferenc Kroly fherceg (1802–1878) volt, desanyja Zsfia fhercegn (Sophie Friederike Dorothea Wilhelmine bajor hercegn, 1805–1872). Ferenc Jzsef a csald els gyermekeknt szletett. Felntt kort megl testvrei:
Ferenc Jzsef 1848. december 2-n nagybtyja, a gyengeelmjnek tartott Ferdinnd csszr lemondatst kveten 18 vesen kerlt trnra, elssorban anyja, az ambicizus s erlyes bajor Zsfia bajor kirlyi hercegn fradhatatlan intrikinak ksznheten. Ferdinnd lemondsa utn ccse, Ferenc Kroly fherceg kvetkezett volna a trnrklsben, de felesge, Zsfia fhercegn erlyes felpse nyomn maga is lemondott trnignyrl fia, Ferenc Jzsef javra. Zsfia fhercegn igen ers befolyst gyakorolt fira, az ifj uralkodra. Egyes forrsok kifejezetten fia rossz szellemnek tekintik t. Fiatal kora ellenre Ferenc Jzsef felelss tehet az 1848-49-es szabadsgharcot kvet kegyetlen megtorlsokrt, br annak f irnyti Felix zu Schwarzenberg herceg, miniszterelnk s Julius Haynau br, Magyarorszg katonai kormnyzja voltak.
A szabadsgharc leverstl a kiegyezsig [szerkeszts]
Az 1850-es–60-as vekben az Osztrk Csszrsg slyos katonai s politikai vesztesgeket szenvedett, elvesztette vezet szerept a nmet llamok kztt, s le kellett mondania itliai tartomnyairl is. Ezek a veresgek knyszertettk ki a Magyarorszggal val kiegyezst, a kzpontostott birodalmi kormnyzat dualista rendszerr val talaktst.
A budai kirlyi palotba 1867-ben addig soha nem ltott mozgalmas let kltztt. A kiegyezsi trgyalsok sorn az uralkod s hitvese tbbszr tartzkodott a magyar fvrosban. Jnius 6-n Ferenc Jzsef a palotban fogadta az orszggyls kldttsgt, s tnyjtotta az els zben magyar nyelven killtott koronzsi hitlevelet. Ezzel Ferenc Jzsef megkoronzsnak minden akadlya elhrult. Hatalomra kerlse utn kzel tizenkilenc vvel illesztettk fejre Szent Istvn koronjt. 1867. jnius 8-n a Lnchidat lezrtk, hogy a koronzsi menet szabadon kzlekedhessk. A tmeg mr hajnalban ellepte az utckat, hogy a hossz szertarts valamelyik esemnynek nzje lehessen.
A koronzsra a Mtys templomban kerlt sor. A fnemesek, orszggylsi kvetek hinti mr reggel hatkor begrdltek, hogy ht rra, a kirly rkezsre mindenki a helyn legyen. Ferenc Jzsef lovon, Erzsbet pedig Mria Terzia hintjn rkezett. A templom kapujban a fpapok fogadtk ket. A kirly magyar tbornagyi egyenruhban vgigvonult a rendezvnyre ksztett kt emelvny kztt. Az istentiszteleten Liszt Ferenc erre az alkalomra komponlt koronzsi misjt jtszottk. Ferenc Jzsef fellttte a koronzsi palstot, majd felkentk. Azutn Andrssy Gyula miniszterelnk – aki a ndort helyettestette – az rsek segtsgvel az uralkod fejre helyezte a koront, kezbe adta az orszgalmt s a jogart. Odakint dszlvsek drdltek, harsonk szltak, s a tmeg dvrivalgsa csapott fel. Ezutn Erzsbetet is felkentk, vllhoz rintettk a Szent Koront.
A szertarts a helyrsgi templomban (ma Magdolna-torony) folytatdott, ahol a kirly aranysarkantys lovagokat avatott. A menet ezutn Pestre vonult, ahol a Belvrosi-templom eltt a kirly vilgi eskt tett. Majd a Lnchd hdfjnl, a 72 vrmegybl hozott fldbl emelt koronzsi dombra ugratott fel, s kardjval ngyfel sjtva tett jelkpesen gretet az orszg vdelmre.
Az 1867-es kiegyezst kveten Magyarorszg kirlyv koronztk. Ekkor lett kirlyi jelmondata: „Bizalmam az si ernyben”. Magyarorszg miniszterelnkv a szmzetsbl hazatrt grf Andrssy Gyult nevezte ki, akit a szabadsgharcban val aktv rszvtelrt korbban tvolltben („in effigie”) hallra tltek (Erzsbet kirlyn Andrssyt „a szp akasztott”-nak nevezte), az alkotmnyos Ausztria els miniszterelnke pedig Karl (Carlos) Auersperg herceg lett.
A szarajevi mernyletet kveten az uralkod hozzjrult, hogy az Osztrk–Magyar Monarchia, a Nmet Csszrsg szvetsgeseknt hadat zenjen Szerbinak s belpjen az els vilghborba. 86 vesen, a vilghbor harmadik vben halt meg, nem rte meg birodalma szthullst.
Munkabrsa, mly vallsossga s uralkodi hivatstudata egyarnt legends volt. Politikai nzeteit tekintve konzervatv, gondolkodst a birodalmi szellem hatotta t, s sosem rtette meg a 19. szzad vgnek nemzeti mozgalmait. Merevsge ellenre meglep mdon kpes volt alapvet vltoztatsokra, ha meggyztk arrl, hogy a birodalom fenntartsa rdekben ez szksges. Plda erre az 1867-es kiegyezs Magyarorszggal, az alkotmnyossg elfogadsa (br a hadsereg feletti rendelkezs joghoz mindvgig ragaszkodott), vagy az ltalnos vlasztjog bevezetse az osztrk tartomnyokban 1907. janur 26-n.
Ferenc Jzsef s felesge srja a bcsi kapucinusok srboltjban
Hzassga, gyermekei [szerkeszts]
1854-ben vette felesgl akkor 16 ves unokahgt,a Wittelsbach-hz egyik gbl szrmaz Erzsbet bajor hercegnt („Sissit”). Ngy gyermekk szletett:
Hzassguk nem volt boldog, Erzsbet sok idt tlttt tvol Bcstl (s anystl). A csaldot tragdik sora sjtotta. Elsszltt kislnyuk alig ktvesen meghalt. Ferenc Jzsef ccst, Ferdinnd Miksa fherceget, a III. Napleon ltal trnra segtett mexiki csszrt 1867-ben Mexikban a felkelk kivgeztk. Kt vtized mlva egyetlen fia, Rudolf trnrks ngyilkossgot kvetett el a mayerlingi vadszkastlyban, miutn meglte szeretjt, a 17 ves Vetsera Mria brkisasszonyt. Felesgt, Erzsbetet egy anarchista mernyl, Luigi Lucheni lte meg Genfben. Unokaccst, Ferenc Ferdinnd trnrkst 1914-ben egy szerb nacionalista lte meg Szarajevban.
|