Mria Valria
Szrmazsa, testvrei, gyermekkora [szerkeszts]
Mria Valria fhercegn 1868. prilis 22-n szletett a budai Vrban. desapja I. Ferenc Jzsef csszr s kirly, az Osztrk–Magyar Monarchia uralkodja, desanyja Erzsbet kirlyn s csszrn. Mria Valria az uralkodcsald negyedik gyermekeknt szletett. Testvrei:
Mria Valria tz hnappal szlei magyar kirlyi prr koronzst kveten, s 10 vvel legfiatalabb testvrnek, Rudolf koronahercegnek, a trnrksnek szletse utn, Budn ltta meg a napvilgot. desanyja, Erzsbet kirlyn ragaszkodott ahhoz, hogy gyermeke Magyarorszgon szlethessen meg. Ezt gesztusnak sznta az t rajongva tisztel magyarok fel. 328 v telt el azta, hogy Mria Valria szemlyben ismt magyar fldn szlessen meg a hatalmon lev uralkod gyermeke, a „magyar gyermek”. (Ha a kicsi finak szletett volna – s btyja, Rudolf trnrks nem halt volna meg –, akkor taln lehetett volna Magyarorszg eljvend uralkodja).
desanyja igyekezett magyar szellemben nevelni a ksn rkezett kislnyt, akit nem titkoltan legkedvesebb gyermeknek tartott. 1883-ig Rnay Jcint pspk volt a gyermek tantja, majd oktatst Karl Ferdinand Kummer bcsi tanr vette t, aki megismertette vele a nmet nyelvet, trtnelmet s irodalmat. desanyjnak legkedvesebb gyermeke volt. Unokanvrvel, Marie Louise von Larisch-Wallersee grfnvel gyakran utazott Magyarorszgra. Sok idt tltttek Erzsbet kirlyn gdlli kastlyban. (A grfn ksbb az 1889-es mayerlingi tragdiban jtszott szerepe miatt kegyvesztett vlt). Az udvarban – ksbb a lakossg krben – ltalnoss vlt, hogy Mria Valrit a „magyar gyermeknek”, vagy „az egyetlennek” neveztk. Ez a leny szmra idvel annyira nyomasztv vlt, hogy – desanyja szndkai ellenre – elfordult a magyaroktl. Csaldtagjaival, rokonaival is csak nmetl akart beszlni. Emellett megtanult franciul, angolul s olaszul is.
1890. jlius 31-n Mria Valria fhercegn Ischlben felesgl ment Ferenc Szalvtor osztrk fherceghez (1866–1939), Kroly Szalvtor fherceg (1839–1892) s Mria Immakulta Klementina npoly-szicliai kirlyi hercegn (1844–1899) fihoz. A vlegny a Habsburgok toscanai gbl szrmazott, s a menyasszony harmadfok unokatestvre volt. A frjvlasztsban a menyasszony desanyja sietett lenya segtsgre, mivel anya s lenya azonosan vlekedtek az elrt dinasztikus hzassgot illeten.
Tekintettel a menyasszony btyjnak, Rudolf trnrksnek egy vvel korbban bekvetkezett ngyilkossgra, nem rendeztek nagy eskvi nnepsget, de a nszmisn Anton Bruckner, az akkor mr jnev osztrk zeneszerz orgonlt. Az gy megkttt szerelmi hzassgbl tz gyermek szletett.
A hzaspr ideje nagy rszt az als-ausztriai wallsee-i kastlyban (Schloss Wallsee) tlttte, ahol Ferenc Jzsef is gyakran vendgeskedett. Anyjhoz, Erzsbet kirlynhoz hasonlan Mria Valria fhercegn sem szvesen lpett fel nagy nyilvnossg eltt rangja kpviseljeknt, viszont rmmel folytatott jszolglati tevkenysgeket.
Mria Valria gyermekkorban
|
|
Frjvel, Ferenc Szalvtor fherceggel
|
|
- Erzsbet Franciska (1892–1930), aki Georg von Waldburg-Zeil-Trauchburg grf els felesge lett.
- Ferenc Kroly Szalvtor (1893–1918), 1915-ben hadnagyknt vgzett a hainburgi katonai akadmin. Harcolt Montenegroban, Oroszorszgban s Romniban, rszt vett a belgrdi hd 1916-os jjptsben. Utszkapitnny lptettk el, Spanyolorszgban halt meg az Osztrk–Magyar Monarchia felbomlsa utn
- Hubert Szalvtor (1894–1971), felesge Rosemary of Salm-Salm hercegn. Katonaknt harcolt a hborban, 1917-ben utazst tett keleten, a trk birodalomban, majd 1919-ben elfogadva a Habsburg-trvnyt lemondott trnignyrl.
- Hedvig (1896–1970), aki Bernard von Stolberg-Stolberg grfhoz ment felesgl.
- Tivadar (Theodor) Szalvtor (1899–1978), aki Maria Theresa von Waldburg-Zeil-Trauchburg grfnt vette felesgl.
- Gertrd (1900–1942), aki Georg of Waldburg-Zeil-Trauchburg grf msodik felesge lett nvrnek, Erzsbet Francisknak nak 1930-ban bekvetkezett halla utn.
- Mria Erzsbet (1901–1936).
- Kelemen (Clemens) Szalvtor (1904–1979), aki Elisabeth Ressguier de Miremont grfnt vette felesgl; ksbb megkapta az Altenburg hercege cmet.
- Matild (1906–1991), Ernst Hefelhez ment felesgl.
- gnes, (*/† 1911), egynapos korban meghalt.
Jtkonysgi tevkenysge [szerkeszts]
A bcsi Ring-sznhzban (Ringtheater) kitrt, tbb szz ldozatot kvetel 1881-es tzvsz utn odaadan trdtt a tz ldozataival, s azok hozztartozival.
Az I. vilghbor alatt katonai krhzat rendezett be a wallsee-i kastly egyik pletben, majd a ksbbiekben ugyanott megalaptotta a „Mria Valria Szegnykrhz s regek Otthona” nev intzmnyt. Ez utbbi hatsra kezdtk „Wallsee angyalnak” nevezni.
Emellett kolostorok s templomok mkdst finanszrozta, alaptvnyokat hozott ltre a szegnyek megsegtsre, valamint ht jtkonysgi egyletnek is vdnke volt s maga is tett jtkonysgi alaptvnyt.
Szintn az elesettek irnti elktelezettsgnek pldja volt a budapesti Mria Valria-telep, amelyet 1915-ben alaptott szksgkrhzknt.
A fhercegn vonzdott a szpirodalomhoz, de emellett a kpzmvszetek, fleg a festszet tern is tehetsgesnek mutatkozott. Elssorban a virgok s a ltkpek foglalkoztattk. Anyjhoz, Erzsbet kirlynhoz hasonlan tbb lrai kltemnyt is rt, melyek 1884-ben nyomtatsban is megjelentek. Ezt megelzen „Egy sz dlen” cmmel kzs ktetet adtak ki desanyjval. Emellett rnk maradt szorgalmasan vezetett naplja is, mely meghatroz kpet fest kora trsadalmrl, s fontos informcikat tartalmaz a csszrn letrl is. Jelentsek tovbb vallsos tartalm elmlkedsei.
Kedvelte a sznjtszst, nhny sznpadi mvet is rt, melyeket udvari sznszek mutattak be. Maga is szerepelt tbb egyfelvonsos alkalmi drmban, melyeket az uralkod csaldja szrakoztatsra mutattak be a bcsi Hofburgban, Gdlln s Wartholzban.
Szeretett utazni, szvesen ksrte el utazsaira desanyjt, Erzsbet kirlynt. Beutazta vele Magyarorszg, a Salzkammergut, Mernia, Nmetorszg, Franciaorszg s Anglia tjait.
Ersen ktdtt hazjhoz, Ausztrihoz. A Monarchia szthullsa s az els Osztrk Kztrsasg kikiltsa utn elismerte az 1919. vi Habsburg-trvnyt, s alrta a lemondsi nyilatkozatot. Vagyont megtarthatta, s Ausztriban maradhatott lete vgig. Wallsee-i kastlyban hunyt el 1924. szeptember 6-n. Testt a szomszdos als-ausztriai Sindelburgban helyeztk rk nyugalomra, nagy rszvt mellett[1].
|