Zsfia fhercegn
A gtlstalan, rosszindulat nagynni s anys, j politikus, rmes anya... vajh mi tette t ilyen kemnny? most megtudhatjuk!
lete [szerkeszts]
Zsfia kirlyi hercegn desapja a Wittelsbach-hzbl val I. Miksa bajor kirly, desanyja Karolina bajor kirlyn, Miksa msodik felesge volt. Ikertestvre, Mria Anna kirlyi hercegn (1805–1877) ksbb II. Frigyes gost szsz kirly felesge, Szszorszg kirlynja lett.
Hzassga, gyermekei [szerkeszts]
1824. november 4-n Zsfia kirlyi hercegn Bcsben felesgl ment Ferenc Kroly osztrk fherceghez (1802–1878), II. Ferenc nmet-rmai csszr, magyar s cseh kirly (ksbb I. Ferenc nven osztrk csszr) egyik fihoz. A hzassgbl 5 l gyermek szletett, akik kzl ngyen rtk meg a felntt kort.
Els gyermekt, Ferenc Jzsef fherceget (a ksbbi csszrt), Zsfia csak nagy nehzsgek utn, hzassgnak hatodik vben szlte meg, tbb elvetlt terhessg utn. Az fhercegasszonyt gyakran s hosszan kellett kezeltetni a Bad Ischl-i gygyfrdkben. Kvetkez fiai, Miksa s Kroly Lajos kt, illetve hrom vvel kvettk btyjukat. Lajos Viktor tizenkt vvel ksbb jtt a vilgra. Bcsben azt is pusmogtk, hogy a kt legidsebb fi apja nem is Zsfia frje, hanem inkbb Wasa Gusztv svd kirlyi herceg vagy a fiatalon elhunyt Napleon Ferenc reichstadti herceg lehetett. Zsfinak egy lnya is szletett, Mria Anna Karolina (1835–1840), aki azonban ngyves korban meghalt. Nagybtyjhoz, Ferdinnd csszrhoz hasonlan t is epileptikus rohamok gytrtk, amelyek vgl hallhoz vezettek.
Kisfival, Ferenc Jzseffel
Politizls az udvari kamarillban [szerkeszts]
A kamarilla elnevezssel ltalban a feleltlen kegyencek, az ns rdekeiket rvnyest tancsadk szk krt jelltk, akik a trsadalmi halads, a szabadsg kibontakozsa, a politikai reformok ellen befolysoltk a korltlan hatalm uralkodt. A kamarilla tevkenysgnek lnyegt alkotta a titkos intrikls, a szemlyes felelssg hinya.
A bcsi csszri udvar hatalmi viszonyait, bels klikkjeinek kzdelmt a korabeli magyar kzvlemny csak felletesen ismerte. A 1848 sajtjban a kamarilla fogalmn a rgi csszri rendszer sszes meghatroz vezetjnek szemlyt rtettk, s egy, a sznfalak mgtt ltez egysges hatalmi kzpont ltt gyantottk, amely mereven szembenll a nemzeti szabadsgtrekvsekkel. Magyarorszggal szemben a kamarilla-politika valban egysgesen nyilvnult meg. Az udvar bels hatalmi harcai (gy pl. Kolowrat grf belgyminiszter s Metternich kancellr ellentte) nem rintettk a kifel egysgesen magyarellenes s antiliberlis politizlst. „Udvari kamarilla”, mint nevestett intzmny sohasem ltezett.
Ferdinnd csszr, I. Ferenc csszr elsszltt fia alkalmatlan volt az uralkodsra. Helyette Metternich kancellr s az llamrtekezlet kormnyzott, amelynek lland tagjai kzl kett mindig a Habsburg-csaldbl kerlt ki. Ferdinnd idejn valban felelssg nlkli „tancsadk” csoportja kormnyoztk a Birodalmat, e csoportot hvtk kamarillnak. A kormnyrendszer lnyegbl kvetkezen e csoport – az „udvari kamarilla” – sszettele s bels erviszonyai llandan vltoztak.
Mivel kizrtnak tnt, hogy Ferdinndnak utdja szlessk, ezrt testvre, Ferenc Kroly fherceget, Zsfia frjt tekintettk a csszri trn vromnyosnak. Azonban sem Ferenc Kroly, sem az llamrtekezlet elnke, Lajos fherceg nem mutattak rdekldst llamgyek irnt. A becsvgy, tehetsges s kmletlen Zsfia, „az egyetlen frfi a csaldban” 1848-ban fradhatatlan intrikival elrte, hogy az llam vezeti elfogadjk azt a forgatknyvet, hogy Zsfia frje (s a tbbi jogos trnrks) kihagysval Ferdinnd csszr unokaccst ltessk a trnra. A fhercegn befolysa alatt ll udvari kamarilla 1848. december 2-n puccsszeren lemondatta az uralkodt, s helyre a 18 ves Ferenc Jzsef fherceget, Zsfia fhercegn fit helyeztk.
1848-ban, a forradalmak vlsgos esztendejben az energikus s leselmj Zsfia fhercegn elszntsga megmentette a Habsburg birodalmat a sztesstl. A csszr helyett s nevben energikusan intzked kamarilla kmletlenl leverte a forradalmakat. I. Ferenc Jzsef csszr uralkodsnak els veiben anyjnak erteljes befolysa alatt llt. A fhercegn az ultramontn trekvseket – azaz a pphoz val hsg s a rmai katolikus uralkod csald csorbtatlan s felttlen tekintlynek elismertetst – kpviselte. Ez a vilgnzet nem ismerte el a birodalom nemzeteinek nrendelkezsi trekvseit, s kzdtt a liberalizmus mindenfajta megnyilvnulsa ellen. A csszr anyjaknt Zsfia igen ers szemlyi hatalomra s befolysra tett szert. Ellenszenvtl fleg a nemzeti trekvseiket rvnyesteni kvn magyarok szenvedtek, akikkel szemben a csszr (helyesebben a csszr nevben a valdi hatalmat gyakorl udvari kamarilla) a levert magyar szabadsgharc utn rendkvl kemny megtorl intzkedseket foganatostott. E politika mgtt a magyargyll Zsfia llt, akit sok kortrs a csszr rossz szellemnek tartott. A Habsburg Monarchia laki, de az udvari emberek is, titokban csak gy emlegettk Zsfit, mint „az egyetlen frfit az udvarnl (der einzige Mann bei Hofe)”.
Erzsbet csszrn, Zsfia menye sokat szenvedett anysnak krlelhetetlen, embertelen szigorsgtl (sajt gyermekeinek nevelsnek jogt is csak komoly veszekedsek rn sikerlt visszaszereznie). Erzsbet minden lehetsges alkalommal szembeszeglt anysval, s a magyarok prtjra llt, hogy kellemetlen szrsokat ejtsen anysn, akit csak gonosz nnek („bse Frau”) hvott.
Zsfia lett els unokjnak, Zsfia Friderika fhercegnnek (1855–1857), Ferenc Jzsef s Erzsbet lenynak keresztanyja. A kislnynak a nagyhatalm nagyanya nevt adtk, de sajnlatos mdon a gyermek kt ves korban, egy magyarorszgi utazs sorn megbetegedett s meghalt.
Az ids Ferenc Kroly fherceg s Zsfia fhercegn
1867-ben Zsfia fhercegn legkedvesebb fit, Ferdinnd Miksa fherceget, I. Miksa mexiki csszrknt Mexikban kivgeztk. Ezt a csapst Zsfia soha nem heverte ki. Minden letkedvt elvesztette. Csupn t vvel lte tl fit. 1872. mjus 28-n Bcsben hunyt el, agyrgrcsk kvetkeztben, 67 ves korban. A bcsi kapucinusok templomnak csszri kriptjban (Kapuzinergruft) helyeztk vgs nyugalomra, szeretett Miksa fia, s az 1832-ben, 21 ves korban elhunyt Napleon Ferenc reichstadti herceg mell. A reichstadti herceg szarkofgjt 1940-ben Hitler utastsra visszaszlltottk a (ncik ltal megszllt) Franciaorszgba, s a prizsi Invalidusok templomban helyeztk el apja, I. Napleon csszr srhelye mell. Zsfia legfiatalabb fia, Lajos Viktor fherceg homoszexulis hajlam volt, ezt fhercegi rangjhoz mltatlannak tltk, s szmztk az udvartl, t a Salzburg melletti Siezenheimben temettk el.
|